پورت شیمی درمانی

نویسنده admin 1398/07/22 0 نظر

پورت شیمی درمانی

پورت های شیمی درمانی جهت تزریق وریدی به کار می روند و در کشورهای پیشرفته جهان بیش از 15سال است که مورد استفاده قرار می گیرند. این پورت ها برای بیمارانی که مدت طولانی (بیش از 4 هفته) تحت درمان هستند بسیار مناسب است.

از ویژگی های پورت شیمی درمانی دسترسی مناسب به ورید، کاهش استرس فرد در تزریق های متعدد، رهایی فرد از رگ گیری پشت سرهم ، راحتی تزریق دارو و در حالت کلی بالا بردن سطح کیفیت زندگی بیمار است.

پورت های شیمی درمانی و سوزن های آنها از مواد مختلف (استیل . تیتانیوم یا پلاستیک) ساخته می شوند و با یک جراحی سرپایی در محل خود که معمولا قسمت بالایی سینه است قرار می گیرند. کاربرد پورت در بیماران زن مبتلا به سرطان سینه دو طرفه که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند  بیشتر است چرا که امکان رگ گیری از دستان در این افراد وجود ندارد.

سوزن های پورت شیمی درمانی جهت تزریق دارو به ورید بیمار به کار می رود و در اشکال و اندازه های مختلف ساخته می شوند و بسته به محل قرار گیری پورت می تواند تا 10روز در محل باقی بماند.

مطالعات اخیر بر روی بیمارانی که از پورت جهت شیمی درمانی استفاده می کنند نشان داده است که در این بیماران ترومبوز وریدی کمتر اتفاق می افتد نسبت به بیمارانی که از کتتر ورید مرکزی استفاده می کنند. همچنین مطالعات بر روی کودکان سرطانی بیانگر این بوده است که پذیرش پورت جهت شیمی درمانی در کودکان راحت تر از روش های دیگر است.

از نظر نگهداری نیز بیمارانی که پورت شیمی درمانی دارند می توانند به راحتی استحمام داشته باشند و ورزش و شنا کنند و نسبت به روش های دیگر احتمال عفونت در آنها کمتراست.

پمپ شیمی درمانی که به عنوان یک وسیله مکمل می توان همراه پورت از آن استفاده کرد، وسیله ایست که طی هر دوره می تواند تزریق دارو را با دقت بالا انجام دهد. همچنین بیماران می توانند بدون نیاز به بیمارستان با تنظیم فواصل تزریق داروی خود را دریافت کنند.

citation: 1-effectiveness of permanent implantable catheter in children with cancer, Iranian j. pediatric hematology oncology, Vol.2. no.l, 2012.

 2:How to care for implanted port, Iranian j. Blood and cancer, vol.5, No.3. 2013.

افزودن نظر