اطلاعات عمومی

جراحی عمومی چیست؟

جراحی عمومی، همانطور که از نامش مشخص است، طیف وسیعی از روش‌های جراحی را با توجه به تشخیص و درمان آسیب‌ها و بیماری‌ها در هر ناحیه از بدن شامل می‌شود. دامنه جراحی عمومی شامل پوست، سینه ها، شکم، عروق محیطی‌ و سر و گردن می‌شود. گستردگی این حوزه در ناحیه شکمی بیشتر است. ناحیه‌ای که شامل روده‌های کوچک و بزرگ، کبد، کیسه صفرا و مجاری صفراوی، لوزالمعده، آپاندیس، طحال و معده است.

متخصصانی که مسئولیت انجام این جراحی‌ها را بر عهده دارند، جراحان عمومی نامیده می‌شوند و در فرآیند تشخیص و مراقبت‌های جراحی قبل، حین و بعد از جراحی نیز مشارکت دارند. جراحان عمومی می‌توانند در بهبود بیماران بدحال و کسانی که دچار تروما شده‌اند نیز ایفای نقش کنند. دوره آموزشی جراحی عمومی معمولاً پس از اتمام دوره ابتدایی پزشکی آغاز می‌شود و در بسیاری از کشورها حداقل 5 سال طول می‌کشد.

 

زیرمجموعه‌های جراحی عمومی

 

 

 

  جراحی شکم

این نوع از تخصص در جراحی عمومی به عمل‌هایی اطلاق می‌شود که اندام‌ها و ساختارهای شکمی را جراحی می‌کنند. اندیکاسیون‌های جراحی شکم شامل التهاب، انسداد، عفونت و تومور است. انواع جراحی شکم بسته به علت اندیکاسیون متفاوت است.

جراحی‌های رایج شکم شامل آپاندکتومی (برداشتن آپاندیس ملتهب)، ترمیم فتق (بیرون زدگی روده از دیواره شکم) و برداشتن بخش‌هایی از روده در بیماری التهابی روده است.

 

  جراحی‌ سینه

جراحان عمومی انواع مختلفی از عمل‌های جراحی غیر زیبایی را بر روی سینه انجام می‌دهند که از برداشتن ساده توده‌ها تا برداشتن کامل سینه‌ها را شامل می‌شود. برخی از جراحی‌های دیگر سینه عبارتند از افزایش یا کاهش اندازه سینه‌ها، گرفتن نمونه بافت برای بررسی ضایعات و تخلیه آبسه‌ها.

 

 
  جراحی عروق محیطی

جراحان عمومی با آموزش فوق‌تخصصی در جراحی عروق محیطی ممکن است بر روی اختلالات مؤثر بر شریان‌ها و وریدهای محیطی نیز جراحی انجام دهند. این روش‌ها شامل استفاده از دارو درمانی و همچنین کاتترها، دستگاه‌های مکانیکی و بالون‌ها با هدف حفظ باز بودن رگ می‌باشد. این امر به منظور پیشگیری و درمان بیماری‌های عروقی مانند سکته مغزی، گرفتگی عضلات و قطع اندام ضروری است.

 

  جراحی سر و گردن

این زیربخش از جراحی عمومی برای درمان بیماری‌های مربوط به بدخیمی‌های سر، گردن و همچنین بیماری‌های غدد این ناحیه و سینوس‌ها استفاده می‌شود.

همچنین در این مجموعه از جراحی‌ها، درمان تغییر شکل‌های مادرزادی (به عنوان مثال بازسازی شکاف کام و گوش) و عملیات بازسازی ساختارهای سر و گردن گنجانده شده است. این روش‌ها گاهی اوقات توسط جراحان فک و صورت یا متخصص گوش و حلق و بینی نیز صورت می‌پذیرد.

 

  جراحی پوست

جراحی روی پوست ممکن است به خاطر حذف کیست‌ها، خال‌ها، ضایعات بدخیم و سایر توده‌ها انجام بگیرد. این کار اغلب به طور معمول با کمک بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و اغلب توسط جراح عمومی انجام می‌شود.

 

  جراحی تروما و مراقبت های ویژه

در بسیاری از کشورها، جراحی تروما تحت نظارت عمل‌های جراحی عمومی قرار می‌گیرد. تروما معمولاً یک وضعیت اورژانسی است و به این ترتیب، جراحان عمومی با آموزش پیشرفته تروما، باید برای مقابله با بیمارانی که نیاز به مراقبت‌های جراحی فوری دارند، آماده باشند. موارد اورژانسی شامل سوراخ شدن اندام‌های داخلی، خونریزی، انسداد روده و عفونت‌های شدید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *