درمانی

هالوکس والگوس و نحوه درمان آن

هالوکس والگوس

هالوکس والگوس یا بونیون چیست؟

فشار ناشی از طریقه راه رفتن شما یا شکل پا میتواند موجب بونیون یا هالوکس والگوس شود. هالوکس والگوس یک برجستگی استخوانی دردناک است که در سمت خارجی شست پا قرار دارد. کفش های تنگ و ایستادن به مدت طولانی میتواند درد بونیون را بیشتر کند. اگر پد های بونیون و لا انگشتی ها و کفش های مناسب کمک کننده نباشند احتمالا نیاز به جراحی دارید.

تغییر شکل پا زمانی رخ می‌دهد که مفصل انگشت شست پا سالها تحت فشار قرار بگیرد (مفصل کف پایی یا MTP) در نتیجه، مفصل انگشت شست از تراز خارج می‌شود و یک زائده ی استخوانی شکل میگیرد. اصطلاح پزشکی برآمدگی استخوان شست هالوکس ابداکتو والگوس می باشد.

 

چه کسی ممکن است دچار هالوکس والگوس بشود؟

بالغ بر ۱ نفر از هر ۳ آمریکایی دچار هالوکس والگوس می باشد. مشکل پا در بزرگسالان، مخصوصاً زنان، بیشتر شایع است. استخوان شست میتواند روی یک پا یا جفت پاها شکل بگیرد.

 

انواع هالوکس والگوس کدام ها هستند؟

برآمدگی استخوان شست پای بزرگ بیشتر شایع هستند. بقیه انواع شامل موارد زیر هستند:

هالوکس والگوس مادرزادی: برخی نوزادان با برآمدگی استخوان شست پا متولد می شوند.

هالوکس والگوس نوجوانان: دوقلوها و نوجوانان بین سنین ۱۰-۱۵ سال ممکن است دچار برآمدگی استخوان شست بشوند.

هالکوس والگوس خیاط: که به آن بونیونت هم می‌گویند ،این نوع برآمدگی استخوان در قسمت بیرونی انگشت کوچک پا شکل می‌گیرد.

 

چه چیزی باعث هالوکس والگوس می شود؟

فشاری که از نحوه راه رفتن شما ایجاد می‌شود (مکانیسم پا) یا شکل پای شما (ساختار پا) باعث می‌شود انگشت شست شما به سمت داخل یعنی انگشت دوم پا خم شود. برآمدگی استخوان شست در طول زمان به شکل تدریجی ایجاد می‌شود. ایستادن برای مدت طولانی و پوشیدن کفش‌های باریک و نامناسب باعث درد بیشتر برآمدگی استخوان شست پا می شود اما باعث ایجاد این اختلال نمی‌شوند.

 

عوامل موثر در ایجاد هالوکس والگوس چیست؟

در صورت داشتن موارد زیر ممکن است احتمال ابتلا به  هالوکس والگوس بیشتر باشد:

  • سابقه خانوادگی ابتلا به برآمدگی استخوان شست پا بدلیل اختلال ارثی ساختار پا، مثل صافی کف پا
  • صدمه دیدن پا
  • بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید.

 

علائم هالوکس والگوس چیست؟

برآمدگی استخوان شست پا شبیه شلغم است و قرمز و متورم دیده میشود. در واقع، برخی منابع می گویند که کلمه بونیون(برآمدگی استخوان شست پا) از کلمه یونانی شلغم گرفته شده است. علائم دیگر عبارتند از:

  • ناتوانی در خم کردن انگشت شست پا، یا درد و سوزش هنگام تلاش برای خم کردن آن.
  • اختلال در پوشیدن کفش های معمولی. میخچه یا پینه (پوست ضخیم شده).
  • انگشت چکشی (تاندون ها و مفاصل انگشتان پا دردناک و سفت).
  • بی حسی در انگشت شست پا.

 

چگونه هالوکس والگوس تشخیص داده می شود؟

پزشک شما می تواند با نگاه کردن به برآمدگی استخوان شست پا آن را تشخیص دهد. همچنین ممکن است برای بررسی آسیب مفاصل و تراز استخوانی نیاز به عکاسی با اشعه ایکس داشته باشید.

 

چگونه هالوکس والگوس کنترل یا درمان می‌شوند؟

درمان اغلب بر روی کاهش علائم متمرکز می‌شود و شامل موارد زیر می باشد:

برچسب ها و پدهای هالوکس والگوس:  پدهای هالوکس والگوس بدون نسخه ممکن است درد را کاهش دهد.

تعویض کفش: عوض کردن کفش ها به کفش هایی با پنجه ی پهن و عمیق، فشار را از روی انگشتان پا می کاهد.

دستگاه‌های ارتز: کفی‌های کفش بدون نسخه یا سفارشی می‌توانند به کنترل مشکلات هم ترازی در تشکیل هالوکس والگوس موثر باشد، کمک کنند.

آتل های هالوکس والگوس: برخی از افراد با بستن آتل در شب برای صاف نگه داشتن انگشت شست پا تسکین می یابند. همچنین می توانید فاصله دهنده بین انگشت شست پا و انگشت دوم قرار دهید. شما می توانید بهترین و موثرترین آتل های هالوکس والگوس را با پایین ترین قیمت در سریع ترین زمان ممکن از فروشگاه اینترنتی طب‌کده خریداری کنید.

مسکن‌ها: داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) خوراکی و موضعی را می‌توان با کمپرس یخ ترکیب کرد تا به کاهش درد و تورم کمک کند.

فیزیوتراپی: ماساژ، فیزیوتراپی و فراصوت درمانی می توانند چسبندگی های بافت نرم را برای کاهش درد و التهاب از بین ببرند. در واقع تمرین‌هایی وجود دارند که می‌توانند به بهبود قدرت عضلانی اطراف برآمدگی استخوان شست پا کمک کنند و می‌توانند هم ترازی را به میزان متوسطی بهبود بخشند.

 

تزریق: تزریق استروئید ممکن است درد و تورم را کاهش دهد، اما اگر زیاد استفاده شود یا به خود مفصل تزریق شود، ممکن است مضر باشد. این روش یک درمان دیرهنگام برای هالوکس والگوس برای اجتناب از جراحی است.

جراحی: اگر درمان‌های غیرجراحی بی فایده بود و راه رفتن بسیار دردناک شد، ممکن است پزشک شما جراحی را توصیه کند. به این روش بونیونکتومی می گویند. درمانگر شما برآمدگی استخوان شست پا را برمی‌دارد و استخوان‌ها را دوباره مرتب می‌کند تا انگشت شست پا را به موقعیت صحیح بازگرداند.

 

چگونه از برآمدگی استخوان شست پا یا هالوکس والگوس جلوگیری به عمل آوریم؟

کفش مناسب کلیدی است برای جلوگیری از هالوکس والگوس یا بدتر شدن هالوکس والگوس موجود. از کفش های باریک و نوک تیز و کفش های پاشنه بلند که جلوی پا را تحت فشار قرار می دهند خودداری کنید. اگر صافی کف پا یا اختلال ساختاری ارثی دیگری دارید، ارتزهای سفارشی می توانند به پیشگیری یا کند کردن پیشرفت استخوان شست پا کمک کنند.

اگر هالوکس والگوس پای خود را درمان نکنم چه عوارضی ممکن است رخ دهد؟

برآمدگی های استخوان شست پا بسیار رایج هستند. در حالی که پدهای بونیون و مسکن های بدون نسخه علائم را کاهش می دهند، باید به یک پزشک مراجعه کنید. پزشک شما می‌تواند گزینه‌های درمانی دیگری مانند اصلاح کفش، فیزیوتراپی، داروها و آتل ها را توصیه کند. درمان ها می توانند درد را کاهش داده و از بدتر شدن علائم استخوان شست پا جلوگیری کنند. اگر درد شدید شد، جراحی برای برداشتن استخوان شست پا و تنظیم مجدد انگشت شست پا می تواند به راه رفتن شما کمک کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *