اطلاعات تخصصی

جراحی TVT و هرآنچه در موردش باید بدانید

978 1 84628 734 3 13 Fig6 HTML 1

جراحی TVT  عملی برای درمان بی اختیاری ادرار است. این بی اختیاری ممکن است با فعالیت هایی که باعث افزایش فشار شکمی می شود مانند سرفه، عطسه، پریدن، بلند شدن، ورزش و در برخی موارد حتی پیاده‌روی رخ دهد.

 

01

 

دلیل اصلی رخ دادن این بی اختیاری این است که عضلات گردنی مثانه قدرت خود را از دست می دهند و مجرای ادراری (لوله آب) به عنوان یک مکانیسم دریچه، وقتی فشار اضافی روی مثانه وارد می شود دیگر بسته نمی شود.

جراحی TVT یک عمل کم تهاجمی است که نیاز به سه برش کوچک برای قرار دادن نوار دارد. دو برش 1 سانتی متری در دو طرف پایین شکم با یک برش 3 سانتی متری که در واژن ایجاد می شود تا نوار در جای خود قرار گیرد. زنان پس از این نوع جراحی، معمولاً یک شب در بیمارستان بستری می شوند.

 

عوارض مش گذاری

02 1

 

مش‌ها بیش از 20 سال است که در پزشکی استفاده می شوند و اکثر خانم ها نتایج بسیار مطلوبی داشته اند. میزان موفقیت این نوع درمان حدود 80 درصد است. فرسایش و پوسیدگی توری مش در داخل مثانه یا مجرای ادرار ممکن است در تعداد کمی از زنان (کمتر از 1%) گاهی چندین سال پس از جراحی اولیه رخ دهد. این افراد برای از بین بردن این مشکل نیاز به جراحی دارند. فرسایش توری در دیواره واژن نیز در 2 تا 8 درصد زنان رخ می دهد. در صورت بروز این مشکل نیز برای پوشاندن یا برداشتن مش، جراحی ضروری است. درد بعد از جراحی در 2-3 هفته بعد از جراحی طبیعی است.

مش های مورد استفاده برای درمان بی اختیاری نسبت به توری که برای درمان پرولاپس استفاده می شود، عارضه کمتری دارند. اگر نگرانی دارید، این موضوع را با اورولوژیست خود در میان بگذارید. گزینه های جایگزینی مانند بیرون آوردن بند از یک تکه تاندون از شکم در دسترس هستند.

02  نکات مهم قبل از جراحی

* در هفته‌های قبل از عمل جراحی، برای تشخیص و تجویز جراحی، مراجعه به متخصص اورولوژیست مورد نیاز است.

* ممکن است یک هفته قبل از عمل یک آزمایش خون معمولی و نمونه ادرار گرفته شود.

* بسته به سن و سایر مشکلات پزشکی، ممکن است از شما یک نوار قلب (ECG) برای ثبت فعالیت الکتریکی قلب درخواست کنند.

* جراحی و عوارض احتمالی توسط پزشک برای شما توضیح داده خواهد شد.

* اجتناب از یبوست بسیار مهم است. سعی کنید یک عادت غدایی منظم که منجر به داشتن روده نرم می شود را برای داشتن عملی بهتر ایجاد و حفظ کنید.

 

04  نکات مهم روز جراحی

* حداقل 6 ساعت قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.

* اگر از داروهای خاصی استفاده میکنید باید داروهای خود را به همراه داشته باشید.

* قبل از عمل به شما جوراب های بلند حمایتی داده می شود که تا زمانی که بیمارستان را ترک کنید بپوشید تا خطر تشکیل لخته خون به حداقل برسد.

* اینکه آیا نیاز به بیهوشی نخاعی دارید یا بیهوشی عمومی پس از بحث با متخصص بیهوشی مشخص می شود.

 

05 نکات مهم بعد از جراحی

* وقتی برای اولین بار از خواب بیدار شدید، ممکن است احساس خواب آلودگی کنید و کمی سرگیجه داشته باشید، اما نگران نباشید زیرا این احساس گذراست.

* ممکن است بتوانید به میزان دلخواه بخورید و بنوشید، اما بهتر است در ابتدا به آرامی با مایعات شروع کنید زیرا داروی بیهوشی اغلب باعث ایجاد حالت تهوع در افراد می شود. در صورت لزوم، می توانید از داروهای ضد تهوع استفاده کنید.

* یک پانسمان سبک در قسمت پایین شکم شما روی دو برش کوچک وجود خواهد داشت.

 

کاتتر

شما یک کاتتر (لوله) در مثانه و مجرای ادرار خود خواهید داشت که ادرار را در یک کیسه تخلیه می کند. کاتتر شما معمولا یک روز پس از جراحی برداشته می شود. اینکه بعد از آن قادر به دفع ادرار نباشید چیزی غیر معمول نیست که اما اگر نمی توانید ادرار کنید یا فقط می توانید مقدار کمی ادرار کنید یا ناراحتی مثانه دارید، به پرستار خود اطلاع دهید.

 

کنترل درد

در مدت بستری شدن در بیمارستان برای شما پاراستامول تجویز می شود و باید این پاراستامول را به طور منظم مصرف کنید تا هر گونه ناراحتی یا دردی را به حداقل برسانید. در صورت نیاز داروی قوی تری در دسترس است.

 

نکات تحرکی

پس از جراحی مهم است که در حین بهبودی و ترمیم زخم جراحی از هرگونه فشار به شکم خود خودداری کنید. مخصوصا باید از انجام هر گونه ورزش یا بلند کردن اجسام سنگین به مدت چهار تا شش هفته پس از جراحی خودداری کنند.

 

مراقبت از زخم

بریدگی های شکمی و زخم واژن شما باید در عرض 7 تا 10 روز بهبود یابد، اما لایه عضلانی زیر پوست شما تا 3 ماه طول می کشد تا بهبود یابد. نوار پانسمان را می توان بعد از 7-10 روز جدا کرد.

* اگر متوجه شدید که به مرور زمان بریدگی ها ملتهب می شوند، درد افزایش می یابد، یا قرمز، گرم و متورم شده است، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

ترشحات واژن

* داشتن مقداری خونریزی واژینال برای چند هفته و سپس ترشحات قهوه ای برای چند هفته پس از آن طبیعی است. اگر خونریزی شدید، لخته‌ و یا ترشحات بدبو مشاهده کردی، با پزشک خود تماس بگیرید.

* ممکن است بعد از تخلیه مثانه متوجه بقایای بخیه‌ها در لباس زیر یا توالت شوید. نگران نباشید زیرا اینها بخیه های واژن هستند که شروع به حل شدن کرده اند و جای نگرانی ندارد.

 

 

بازگشت به کار

از متخصص خود در مورد بازگشت به کار سوال کنید. با توجه به نوع جراحی انجام شده و اینکه آیا شما شغل کم تحرکی دارید یا خیر این بازه میتواند متغیر باشد. معمولاً افراد حدود 1-2 هفته از کار مرخص می شوند.

 

رابطه جنسی

شما می توانید پس از 6 هفته آمیزش جنسی را از سر بگیرید، اما ممکن است برخی از زنان در صورت احساس ناراحتی نیاز به اتخاذ موقعیت های جایگزین داشته باشند. می توانید این موضوع را با متخصص خود در میان بگذارید.

Asset 1

 

در صورت بروز موارد زیر از پزشک عمومی یا متخصص اورولوژی خود کمک بگیرید:
  • علائمی شبیه به آنفولانزا.
  • تب بالای 38 درجه.
  • دردی که با مسکن‌ها آرام نمی شود.
  • خونریزی یا مشکل در دفع ادرار.
  • درد یا حساسیت در ساق یا ران پا.
  • علائم عفونت ادراری.
  • درد هنگام دفع ادرار.
  • دفع بیشتر از حد معمول یا ادرار بدبو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *